انواع سقف خانه و تاثیرآن در طراحی داخلی ساختمان

انواع سقف خانه و تاثیرآن در طراحی داخلی ساختمان

تاثیر سقف در دکوراسیون منزل

سقف خانه یکی از مهم ترین اجزای هر منزل است که تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و دکوراسیون داخلی خانه ها دارد. بسیاری از افراد تصور می کنند دیزاین و طراحی سقف خانه اهمیتی نداشته و به همین دلیل اقدامی در راستای طراحی و زیبایی آن انجام نمی دهند. طراحان داخلی برای سقف اهمیت زیادی قائل اند و بسیاری از آن ها معتقدند تاثیر سقف در دکوراسیون منزل کمتر از اجزای دیگر فضای داخلی خانه نیست. یکی از انواع سقف در دکوراسیون که زیبایی و جذاب بسیار زیادی داشته و در خانه های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد سقف کاذب است.

طراحان دکوراسیون داخلی با کمک سقف کاذب و گچبری های بسیار زیبا و با کمک نورپردازی‌ هایی که درون سقف و حاشیه آن قرار می دهند، جلوه بسیار شیکی به نمای داخلی ساختمان می دهند. ما در این بخش از وبلاگ معماریان، انواع سقف کاذب و همچنین تاثیر سقف در دکوراسیون خانه را بررسی خواهیم کرد.

سقف کاذب چیست؟

سقف کاذب یکی از پرکاربردترین سقف هایی است که در امر طراحی دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. سقف کاذب سقفی است که از سقف اصلی به حالت تعلیق درآمده و جلوه ای شیک به خانه می بخشد. به عبارت ساده تر، سقف کاذب همانند سقف دوم عمل کرده و دارای ویژگی هایی است که باعث ارتقاء زیبایی و همچنین برخی از جنبه های عملکردی سقف می شود. از نظر بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی یکی از عناصر اصلی برای ایجاد فضایی شیک و در خور تحسین در خانه، استفاده از “سقف کاذب” می باشد.

مدل های مختلفی از سقف کاذب در بازار موجود است و شما می توانید هر محصولی که با دکوراسیون خانه شما هماهنگ است را انتخاب و خریداری نمایید. سوالی که برای افراد مختلف پیش می آید، دلیل استفاده از سقف کاذب است. در جواب باید بدانید که علت تمایل بسیاری از طراحان دکوراسیون به سقف کاذب، این است که می توان کابل ها، سیم ها، کانال های تاسیساتی و ترک ها و سیستم تهویه مرکزی را در سقف کاذب پنهان کرد. در ادامه مزایای این نوع سقف را بررسی کرده و انواع آن را مرور می کنیم.

مزایای سقف کاذب:

صاحب خانه های امروزی دیگر با سقف های یکنواخت قدیمی راضی نیستند. آنها سقف های کاذب را فقط به خاطر زیبایی شان، انتخاب نمیکنند. بلکه کاربردی بودن آنها و پنهان کردن وسایل گرمایش و سرمایش است که این سقف ها را جذابتر می کند. شما همچنین می توانید با یک سقف کاذب، عمق یک اتاق را هوشمندانه افزایش دهید. طیف گسترده ی سقف های کاذب نیز از لحاظ رنگ، مواد، اندازه و طراحی، اغلب یک امر فریبنده برای انتخاب یکی از آنها می باشد.

کاهش هزینه ها

یکی از فوایدی که استفاده از سقف کاذب برای صاحبان خانه وجود دارد، صرفه جویی در هزینه هایی است که بابت نیرو پرداخت می کنید. با اجرای صحیح سقف کاذب در ساختمان، خواهید توانست به میزان قابل توجهی مصرف سوخت را کاهش داده و هزینه ماهیانه تان را کاهش دهید.

جلوگیری از انتقال حرارت با کمک طبقات فوقانی

همانطور که می دانید سقف کاذب دارای لایه های مختلفی است. طبقات یا لایه های بالایی در سقف کاذب می تواند از انتقال حرارت بین فضای داخلی و فضای خارج ساختمان جلوگیری کند. این مسئله شاید در ابتدا خیلی جدی به نظر نرسد اما اگر به صورت طولانی مدت از این سقف ها استفاده کنید متوجه این موضوع خواهید شد. همچنین بکارگیری عایق های حرارتی و نصب صحیح و بدون اشکال این سقف ها، از ایجاد درز جلوگیری و تبادل حرارت را کاهش می دهد.

پوشش مشکلات برجستگی‌ سازه سقف

سقف بسیاری از خانه ها دارای مشکلاتی است که در حالت عادی قابل مشاهده است. ترک های ریز و درشت، رنگ رفتگی، سوختگی و مشکلاتی از این قبیل می تواند نمای زشتی برای سقف خانه ایجاد کند. استفاده از سقف کاذب باعث پوشاندن این مشکلات خواهد شد و نمای زیباتری برای سقف خانه تان به ارمغان خواهد آورد.

ایجاد فرم و نماهای جذاب

سقف کاذب به معماران و طراحان دکوراسیون داخلی این امکان را می دهد که نماها و اشکال جذابی را برای سقف ایجاد کنند. همچنین نصب و راه اندازی نورپردازی های ویژه در سقف های عادی یا امکان پذیر نیست و یا نمای خوبی ندارد اما اگر در سقف کاذب از نورپردازی های ویژه استفاده کنید جلوه ای بسیار شیک و مدرن برای سقف خانه تان ایجاد خواهید کرد.

بستر برای ایجاد تجهیزات سبک وزن

سقف کاذب یک بستر خوب را برای نصب تجهیزات سبک در سقف ایجاد می کند. بسیاری از اماکن نیاز به نصب تجهیزاتی مثل دوربین های مداربسته یا پروژکتورهایی دارند که در سقف نصب می شوند. سقف کاذب این امکان را فراهم می کند تا این تجهیزات به بهترین شکل ممکن در سقف نصب شوند.

بهبود عایق بندی صوتی و یا حرارتی سقف طبقات

یکی از مشکلاتی که در بسیاری از ساختمان های چندطبقه برای ساکنین وجود دارد، این است که صدای راه رفتن و یا پخش موزیک و هرصدای دیگر از طبقات بالا به طبقه پایین می آید. سقف کاذب این امکان را برای ساکنین این ساختمان ها فراهم می کند که از صدای طبقات بالایی در امان باشند.

کوتاه کردن سقف در فضاهای مخصوص

یکی دیگر از کاربردهایی که سقف کاذب دارد، این است که به کمک این سقف می توان ارتفاع سقف خانه را کاهش داد. به طور معمول سقف بلند خانه را بزرگ تر نشان می دهد اما بسیاری از افراد زندگی در مکان هایی را می پسندند که دارای سقف های کوتاهی می باشد. به نظر این افراد سقف کوتاه محیط را ایمن تر نشان داده و جذابیت بیشتری دارد.

زیبایی و استحکام بالا

سقف PVC و به طور کلی سقف های کاذب زیبایی و جذابیت بسیار بیشتری نسبت به سقف های معمولی دارند و در خانه های مدرن کاربرد بیشتری نسبت به سقف های ساده و معمولی دارند.

انواع سقف های کاذب کدامند؟

سقف کاذب انواع مختلفی دارد که در فضاهای گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. سقف کاذب گچی، فلزی، چوبی، پارچه ای و شیشه ای رایج ترین سقف های فلزی موجود در بازار هستند که در ادامه به بررسی ویژگی هریک از آن ها خواهیم پرداخت.

سقف کاذب گچی

گچ اصلی ترین ماده مورداستفاده در بسیاری از سقف ها کاذب است. یکی از مزایایی که سقف کاذب گچی نسبت به سایر سقف های کاذب دارد، این است که این سقف ها نیاز به تعمیر یا نگهداری نداشته و عمر طولانی تری دارند. همچنین آنها عایق بسیار خوبی در برابر گرما و سرما هستند.

سقف کاذب فلزی

فلز یکی از مواد سخت و بسیار با دوام است که از آن به صورت ویژه در ساخت سقف کاذب استفاده می شود. بیشترین فلزی که در ساخت سقف کاذب استفاده می شوند، آلومینیوم است.

سقف کاذب چوبی

چوب یک بافت طبیعی است و از این نظر برای افرادی که علاقه زیادی به استفاده از بافت های چوبی در خانه شان دارند یک انتخاب عالی به شمار می رود. قیمت مناسب، استحکام خوب و زیبایی چشم نواز این عنصر باعث شده در بسیاری از سقف های کاذب از آن استفاده شود. یکی از مشکلاتی که سقف چوبی دارد هزینه نسبتا بالای آن است. به همین دلیل استفاده از سقف کاذب چوبی به طور گسترده معمولا انجام نمی شود و در فضاهای کوچک مثل خانه های مسکونی این عنصر را بیشتر می بینیم. همچنین به دلیل عدم مقاومت در برابر آتش و نم برداشتن آن ها، نمی توان در طولانی مدت به آن ها اعتماد کرد.

مخفی کردن دستگاه های تهویه مطبوع

همانطور که ذکر شد، سقف های کاذب می تواند وسایل تهویه مطبوع و کانال ها را پنهان کند. دکوراسیون سقف این فضا نیز نمونه ای با این ویژگی است. در این رستوران سقف های کاذب که به صورت چند تکه به کار رفته اند، تا حدی مانع در معرض دید قرار گرفتن کانال ها و لوله ها می شوند.

سقف کاذب پارچه ای

سقف کاذب پارچه ای یکی از دیگر از انواع سقف های کاذب است که جنس آن را پارچه و چرم تشکیل می دهد. فایده ای که این نوع سقف دارد زیبایی و جذابیت آن و مشکلی که با استفاده از آن رخ می دهد، جذب گرد و غبار توسط پارچه و چرم است. این نوع سقف معمولا در ساختمان های کوچک و موقت مورداستفاده قرار می گیرد.

سقف کاذب شیشه ای

سقف کاذب شیشه ای سقفی است که بیشتر در خانه های لوکس و مدرن استفاده می شود. سقف های کاذب شیشه ای بسیار درخشنده بوده و اگر نور به آن ها بتابد زیبایی غیرقابل وصفی پیدا می کنند. اما مشکلی که این نوع سقف کاذب دارد، این است که به دلیل شکنندگی نباید به آن ها ضربه یا فشار زیادی وارد کرد. سقف کاذب شیشه ای، وزن زیادی نسبت به انواع دیگر آن دارد. بنابراین رعایت موارد ایمنی در حین اجرا و زیر سازی آن ضروری است.

 

رسالت گروه معماری لوتوس برای مشتریان عزیز

طبق سلایق و هزینه های که درتوان کار فرما می باشد طراحی ملک وساختمان مورد نظر صورت میگیرد

برای مشاوره رایگان قبل از طراحی ساختمان با  کارشناسان ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.